Z tymi rybami jest problem

Już kiedyś ktoś znajomy zorientowany w temacie przestrzegal mnie przed kupowaniem ryb ze źródeł niesprawdzonych tj sklepowych najogólniej rzecz biorąc. A ze sklepowych mamy je wszyscy bo mało kto z nas ma znajomego ze stawem rybnym. Termin „glazurowanie” był mi znany.

No tak, ale podobne rzeczy dzieją się ze wszystkimi produktami, które można „postawić na nogi” przy pomocy paru zabiegów, a potem sprzedać. W końcu kupcy i złodzieje mieli tego samego boga.

Fragment artykułu. Link: http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,11680415,Sto_ton_przeterminowanych_ryb___jest_kara_dla_zakladu.html

„- W każdej chłodni, którą by skontrolowała inspekcja weterynaryjna, znaleziono by tego typu starocie, które są trzymane, żeby je sprzedać, upłynnić, mają nawet po kilka lat – mówi nam pan Krzysztof, który zajmował się przetwórstwem ryb i do dziś ma związek z tą branżą.

‚Twierdzi, że mrożone ryby po terminie ważności, z przeklejanymi datami przydatności do spożycia, to dla niego żadna nowość. – Są firmy magazynowe w Polsce, na świecie, które specjalizują się wyłącznie w opróżnianiu zapasów magazynowych norweskich, francuskich czy holenderskich ze starego towaru. Tam trzeba by zapłacić pieniądze za utylizację. Przywozi się te ryby do nas, odpowiednio preparuje, glazuruje, pakuje i sprzedaje się jako towar pełnowartościowy – mówi pan Krzysztof. Jak dodaje, w zakładach przetwórczych nic nie może się zmarnować. To samo, jak wiemy nieoficjalnie, mieli mówić też pracownicy lubelskiego magazynu, w którym zabezpieczono stare ryby – że nie było mowy o wyrzucaniu towaru.”

Reklamy

One response

  1. tak, wydaje mi się, że rezygnacja z produktów wysoko-przetworzonych ma głęboki sens w kontekście tych słów – „w zakładach przetwórczych nic nie może się zmarnować”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s