Mleko

Moje zdrowienie zaczęło się od odstawienia mleka. Pan doktor mi to zasugerował w obliczu zadziwiających zachowań mojego żołądka. Kazał? Polecił odstawić mi cały nabiał i zasugerował, żebym przerzuciła się na jarzynki i ryżyk, i to do końca życia. Cóż, nie miałam wtedy jeszcze w sobie zgody na to, odczuwałam to jako zamach na mój życiowy komfort. W pierwszym odruchu wściekłam się. Ale po jakimś czasie dojrzałam. Po pół roku minęły mi wszystkie dolegliwości żołądkowe, jakie dotychczas miałam. W tym wyjątkowo męcząca nadwrażliwość na paprykę, również słodką. Pakują ją teraz wszędzie z przyprawami i ciężko się było żywić na mieście. Nie ruszałam się z domu bez no-spy, a jedna na ogół nie działała.

Trzy artykuły o mleku:

1. Pij mleko – będziesz kaleką!
2. Mleko – biały morderca
3. Czy wiesz, że mleko jest niezdrowe?

Poza tym wspierając przemysł mleczarski, wspieramy przemysł mięsny (pozyskiwanie cielęciny). Właściwie mogłabym jeszcze opowiedzieć, jak świetnie żyje się krowom w fermach mleczarskich, ale sobie już daruję. Wszyscy wiemy, tylko nie chcemy o tym pamiętać, że te obrazki na opakowaniach mleka, z beztroskimi, spokojnymi i szczęśliwymi krowami, to już od dawna fikcja.

Cytat –

„Silny alergen

Problem alergii na mleko krowie opisywał już w V wieku p.n.e. Hipokrates, który uznawany jest za ojca medycyny. Dlaczego to mleko jest takie groźne? Otóż mleko krowie zawiera ponad 200 antygenów, a 25 z nich jest znanych jako silne alergeny. Do najgroźniejszych zalicza się kazeinę, betalaktoglobulinę i alfalaktalbuminę. W procesie ich trawienia powstają nowe alergeny, które wywołują alergie.

Kazeina

Kolejnym groźnym alergenem jest kazeina, czyli agresywne białko potrzebne zwierzęciu do szybkiego wzrostu. W organizmie człowieka kazeina ulega m.in. przemianie do białka homocysteiny. Konsekwencją tego jest powstawanie miażdżycy naczyń, kamieni żółciowych, a także zwyrodnienia w układzie kostnym.

Natomiast w organizmie niemowląt alergen ten powoduje powstawanie sera, który jest z trudem trawiony. Następstwem tego są kwaśne wymioty, biegunki oraz niestrawność.

Kazeina mleka krowiego powoduje również gnicie, z powodu zbyt długiego zalegania w organizmie, a także alergie, otyłość… Osoby uczulone na kazeinę nie mogą spożywać jogurtów, kefirów, serów i śmietany.

Najzdrowsze dla niemowląt jest mleko matki, mimo że również zawiera kazeinę. Nie jest ona jednak groźna dla dziecka, bowiem proces jej trawienia rozpoczyna się już w piersi matki.

Czego brakuje w mleku?

Pomimo wielu ważnych dla organizmu substancji, mleko nie jest najlepszym produktem. Nie zawiera aminokwasów, które są niezbędne dzieciom do prawidłowej budowy nerwów. Ponadto wpływa negatywnie na rozwój emocjonalny dzieci, problemy z koncentracją, a nawet zaniki pamięci.

Bardzo często kobiety i dorastające dziewczynki cierpią na zaburzenia hormonalne i miesiączkowania, torbiele, cysty, upławy, mięśniaki czy też infekcje. Przyczyną ich powstawania mogą być hormony wzrostu podawane krowom, które następnie przedostają się do spożywanego przez człowieka mleka.

Mleko może również wywoływać atopowe zapalenie skóry, pokrzywkę, duszności, migreny. Co ciekawe objawów alergii na mleko jest znacznie więcej. Wśród nich wymienia się katar, kaszel, przerost migdałka gardłowego, zapalenie gardła, krtani, uszu, oskrzeli, przydatków w narządach rodnych, stawów oraz nerczyce.

Osoby u których występuje alergia na mleko powinny pamiętać, że uczulać mogą również produkty, w którym mleko jest jedynie dodatkiem. Wówczas należy szczególnie uważać m.in. na budyń, ciastka, margarynę, czekoladę, cukierki, ciastka, wędliny.

Źródło: „Alergie” Dr Danuta Myłek, wyd. WAB, wydanie II”

Źródło w Internecie

Reklamy

One response

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s