Takie tam z polskiej prasy

Dzisiaj dzień jojczenia. 😉 Już o tym kiedyś pisałam, teraz dopadłam kolejnego źródełka. Oczywiście – NIE KAŻDY OTYŁY CZŁOWIEK JEST NIEZNOŚNYM ŁASUCHEM, zdarza się i to często, że jest chory, rozbity lekami, wtrącony do kulinarnych piekieł przez otoczenie. Ale też są ludzie, i jest ich większość, którzy nie chcą zmian, nie chcą samodzielnie myśleć i nie mają ochoty używać swojej osobistej wolnej woli, bo przecież trzeba mieć jakieś stałe zasady i ich się trzymać na dobre i na złe. A zasady to rzecz święta. I tak dalej. Baczmy więc, spoglądajmy, co i jak jedzą nasze wnuki, przynajmniej, kiedy nas odwiedzają, i nasze dzieci, jeśli je karmimy. Dawajmy dobry przykład z uśmiechem na buzi i słodyczą w sercu.

Otyłość dopadła polskich nastolatków.
Są w ścisłej światowej czołówce

Źródło

Polskie nastolatki w czołówce najbardziej otyłych i najmniej ruchliwych. 29 proc. 11-latków ma nadwagę – donosi „Gazeta Wyborcza”, powołując się na raport sieci badawczej HBSC wydany w maju przez europejskie biuro WHO.

Na badanych 39 krajów Europy i Ameryki Płn.grubsze są tylko 11-latki z USA, Grecji, Portugalii, Irlandii, Kanady i Hiszpanii.

Z wiekiem odsetek otyłych się obniża. 1/4 polskich 13-latków i 16 proc. 15-latków ma nadwagę – wylicza koordynatorka badań w Polsce dr Joanna Mazur z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Jak podkreśla, wyniki są bardzo niepokojące, bo badania prowadzone są co 4 lata, ale nigdy nie wypadliśmy tak źle.

Właściwie to widać, kiedy się chodzi po ulicach. Potem się będą leczyć, chyba że zmądrzeją? Pamiętam sklepiki szkolne, gdzie szalały moje dzieci. Dopóki ich nie polikwidują w takiej postacie w jakiej są – czarno to widzę.

Kopacz: nadwaga i otyłość w Polsce
to już epidemia

Źródło

(…) „Doganiamy Niemcy i Stany Zjednoczone. Do tej pory dość chętnie chwaliliśmy się tym, że w naszym kraju nadwaga i otyłość są znikome. Natomiast tempo wzrostu, które jest prawie sześć razy większe niż w roku ubiegłym, świadczy o tym, że trzeba temu przeciwdziałać” – mówiła minister zdrowia Ewa Kopacz.

„Nadwaga dotyczy dzieci pochodzących z miast powyżej 500 tys. oraz dzieci rolników”

„Nadwaga dotyczy dzieci pochodzących z miast powyżej 500 tys. oraz dzieci rolników. Dzieci, które są jedynakami, gdzie status społeczno-ekonomiczny, jest dość wysoki. Dotyczy dzieci, które mają w swoim pokoju telewizor i komputer oraz dzieci, których oboje rodziców pracuje. To jest dość niepokojące” – mówiła Kopacz.

Zapobieganiem, jak mówi minister Kopacz epidemii nadwagi i otyłości, ma być m.in. uświadamianie rodziców, jaka dieta jest prawidłowa dla ich dziecka oraz wpajanie dzieciom i dorosłym, że ruch jest nieodzowną częścią w życiu dziecka, a jego brak powoduje poważne choroby w tym nadwagę i otyłość.

Minister Kopacz i lekarze biorący udział w projekcie „Olaf” zapewniają, że Centrum Zdrowia Dziecka umożliwi bezpłatny kontakt z dietetykami dla wszystkich dzieci mających problem z nadwagą i otyłością.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s