Śmiertelny wzrost objętości przeciętnego ludzia wg The Telegraph

Zaczynam snuć okołoświąteczne bezwzględne refleksje.

Chadzam sobie tu i tam. Oglądam ludzi i co jakiś czas potykam się o jakiegoś wspaniałego mężczyznę, który chce mnie uszczęśliwić swoim uczuciem albo przynajmniej koleżeńską troską, cokolwiek to znaczy. I co ja widzę? Widzę brzuchy. Ludzie po 50 to często chodzące wielkie brzuchy. Jak można zakochać się w brzuchu, w którego cieniu leży miażdżyca, otyłość, problemy z kręgosłupem, cukrzyca, chrapanie i zniedołężnienie? A weź i przewiń drogi Czytaczu 120 kilo. Można się zakochać, ale w cieniu litości i współczucia. Trzeba mieć dobre pielęgniarskie zacięcie. Postrzegam takich mężczyzn, jak osoby chore i jedyne uczucia jakie we mnie wzbudzają to współczucie. Nie najlepszy budulec do tworzenia jakichkolwiek związków. No chyba, że szukam sobie niesprawnego dziecka, co by się nim opiekować. Myślę, że niektórzy mężczyźni odczuwają to samo w stosunku do kobiet i wiem, że ixelki czasem czują się dyskryminowane. Ale przecież nie chodzi od razu o to, żeby wyglądać jak smarkaty „wieszak”. Myślę, że otyłość powinna być uznana za chorobę i leczona. Medycyna leczy i kwiczy w obliczu największej pandemii w naszych dziejach, a ludzie walczą o zdrowie w pojedynkę, szukając dróg na własną rękę.

Źródełko jest angielsko języczne, dlatego wrzucam luźne tłumaczenie

http://www.telegraph.co.uk/health/

Jak głoszą wyniki badania Global Burden of Disease. z wyłączeniem Afryki sub-saharyj­skiej, przejadanie się jest groźniejsze dla ludzkości niż głodowanie.

Walka z głodem przynosi efekty, bo liczba umierających spadła w stosunku do lat 90. ubiegłego wieku o 2/3. W 2010 roku było to „jedynie” milion osób rocznie. Ale wzrost dobrobytu skutkuje zwiększeniem obwodu talii od Kolumbii do Kazachstanu. Ludzie więcej jedzą i mniej ćwiczą.

Dr Majid Ezzati ( Imperial College w Londynie): „Minęły czasy (np z przed 20 lat), kiedy ludzie nie mieli co jeść, teraz żyjemy w świecie, gdzie jest nadmiar żywności i żywność jest niezdrowa – nawet w krajach rozwijających się – powoduje choroby „.

W latach 1990 i 2010 średnia długość życia na świecie wzrosła o około pięć lat.”Średni” chłopiec urodzony w 2010 r. może dożyć do 67,5, a „średnia” dziewczyna do 73,3 lat.

Ale ludzie w podeszłym wieku chorują, głównie z powodu wzrostu ilości chorób związanych z otyłością, w tym cukrzycy typu II, chorób serca i nowotworów.

Za pomocą statystyk, naukowcy są w stanie oszacować, ile osób umiera z jednego konkretnego powodu. Korzystając z tej metody dowiedzieli się, że otyłość, która była na 10. miejscu wśród czynników ryzyka śmierci, obecnie jest na 6. Obecnie ponad trzy miliony ludzi umiera z powodu otyłości.  

Czynnikami ryzyka jest palenie tytoniu (z 6. miejsca na 3.) i alkohol (z 3. na 2.).

„Jest dobra wiadomość – wiele możemy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób” – powiedział Prof Ezzati. „Aby obniżyć ciśnienie krwi, regulujemy zawartości soli w żywności, ułatwiamy dostęp do świeżych owoców i warzyw oraz poprawiamy funkcjonowanie podstawowej opieki medycznej”

I to by było na tyle ze światowych niusów. Umęczona tym nawet luźnym tłumaczeniem Re6eli0 zamyka dzisiaj temat. Do następnego razu 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s