Dwa filmiki o żywności

Po jednej stronie mamy produkt nie robiony tradycyjnie albo w domu, po drugiej zwykły, mniej wypasiony, zwróćcie uwagę na daty za produktami.

Kanapka z kurczakiem z popularnej restauracji typu fast-food i kanapka domowej roboty. Tak działa w ciagu 4 miesiącach od momentu zakupu/wykonania.

Ser topiony w plasterkach. Nawet po czterech miesiącach od momentu zakupu nie zmienił konsystencji i koloru. Obok zwyczajny, w kawałku, kupiony na wagę.

„Dlaczego sery topione w plasterkach nie psują się, nie rozwarstwiają, nie jełczeją, nie rozwija się na nich patologiczna flora mikrobiologiczna? Ze względu na dodatki chemiczne i konserwanty o działaniu grzybobójczym – głównie E252, E253, E1105 i E452. Chociaż chronią produkty przed rozwojem grzybów i bakterii, same mogą być groźne. E452 przyczynia się do alergii, E251 w dużych ilościach powoduje niedotlenienie krwi i jest szczególnie niebezpieczny w przypadku małych dzieci. Z kolei nadmiar E452 może powodować gorsze wchłanianie wapnia i magnezu i zaburzać przemianę materii.

Jak to wytłumaczyć w przypadku kanapki z kurczakiem? Jeżeli chodzi o mięso, to „wszystko co ma wysoką zawartość tłuszczu posiada niską zawartość wilgoci, co minimalizuje możliwość pojawienia się pleśni. – tłumaczy profesor Barry Swanson z Wydziału Nauki o Żywieniu Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie. Jest to jakieś wytłumaczenie. Dodajmy do tego jeszcze konserwanty i antybiotyki i przepis na „nieśmiertelnego” chickenburgera gotowy!

A co z tradycyjną bułką hamburgerową? To puszyste pieczywo tak długo zachowuje świeżość, ze względu na zawartość konserwantów, takich jak propionian wapnia (E282) i propionian sodu (E281), zresztą, jak większość białego, nadmuchanego pieczywa, które możemy dostać w sklepie.” (źródło)

Dodam od siebie – jarzyny by zwiędły albo spleśniały i na pewno nie nadawałyby się do jedzenia dużo szybciej bez specjalnych warunków do przechowywania .

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s