Witamina

A wiecie, że twórca słowa ‚witamina’ był Polak, Kazimierz Funk światowej sławy biochemik? Urodził i wychował się w Polsce, w Warszawie. Natomiast kształcił i rozwijał się na całym świecie – Szwajcaria, Francja, Niemcy, Anglia, USA (NY). Między wojnami światowymi pracował w Polsce rozwijając biochemiczne centrum badawcze. Jego biografia naukowa jest tak długa, że nie podejmuję się tu przytaczać, można wszystko znaleźć w necie, a jest co czytać.

Funk jest autorem terminuwitamina’ (łac. vita – życie, amina – związek chemiczny zawierający grupę aminową), który wprowadził w 1912 roku. Zajmował się leczeniem chorych na awitaminozy. Przewidywał, że brak witamin może powodować inne choroby: krzywicę, szkorbut, pelagrę. Większość swoich prac badawczych zrealizował w Instytucie Pasteura w Paryżu.” (ciocia Wiki)

Kazimierz Funk, traktując zapoczątkowaną przez siebie naukę o witaminach jako podstawowy obszar badań i dokonanych odkryć (w tym również metody walk z awitaminozą), w trakcie prac prowadzonych w czasie pobytu w Szwajcarii, Niemczech, Francji, USA, jak również w Polsce, zajmował się również wieloma innymi problemami, pozostającymi jednak najczęściej w obszarze nauk biochemicznych.

Były to m.in.:
• Identyfikacja hormonów występujących w wielu organizmach i chorobach
• Badania nad hormonami, w tym m.in. wyizolowanie insuliny oraz synteza hormonu płciowego – estrogenu; zastosowanie hormonów jako środki lecznicze
• Ustalenie struktury cząsteczkowej tiamin i pierwsze w nauce wyizolowanie kwasu nikotynowego (witamina B3)
• Badanie przyczyn chorób nowotworowych i metod walki z nimi.

Reasumując, Kazimierz Funk swoimi badaniami i ich wynikami zrewolucjonizował ważną część biochemii oraz medycyny, głównie w działach witaminologii, diabetologii oraz onkologii i wielu innych. W trakcie prowadzonych prac Funk, szczególnie w czasie pobytu w USA, współpracował również z kilkoma firmami farmaceutycznymi we wprowadzaniu nowych leków bazujących na Jego naukowych odkryciach i doświadczeniach. Przebieg i wyniki swoich prac Funk przedstawił w kilkuset publikacjach w wielu czasopismach naukowych, najczęściej zagranicznych oraz w kilku wydanych książkach, w tym głównym i obszernym Jego dziele „Die Vitamine”, w którym przedstawił zbiorcze informacje dotyczące składu chemicznego i farmakologii witamin, zapotrzebowania na nie u różnych organizmów, zawartości poszczególnych witamin w pokarmach oraz schorzeń spowodowanych brakiem witamin (awitaminozy).” (miesiecznikchemik.pl)

Zasadniczo powinien mieć pomniki w Polsce, ale miejscowi ‚politykierzy’ i ‚działacze’ nie myślą, bo mają popsute przewody i ponieważ to oni krzyczą najgłośniej i wypierają z życia publicznego zdrowy rozsądek, mamy to co mamy. 😛

A oto jego pierwsze dziecko, wyodrębniona z otrąb ryżowych witamina B1.

Przy okazji informacja: znajduje się w roślinach strączkowych – grochu, fasoli oraz drożdżach, orzechach, słoneczniku,  owocach i warzywach. Tiamina  (wit. B1) jest zgromadzona głównie w warstwie zewnętrznej ziaren zbóż, dlatego też procesy technologiczne polegające na łuskaniu i polerowaniu zubażają mąkę w tę witaminę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s