Możemy się przeglądać w oczach innych gatunków

Wywiad
Świat akademicki zaczął się interesować na nowo relacjami człowieka i resztą zwierząt w latach 70-tych w Oxfordzie. W latach 80-tych nastąpiła dalsza ekspansja sfery badań i publikacji na ten temat, również w Polsce. Prominentnymi autorami tej fali stali się Peter Singer („Animal Liberation) i Tom Regan („The Case for Animal Rights”).
– Zauważyliśmy, że nie jesteśmy sami i możemy się przeglądać w oczach innych gatunków” – mówił o myśli stojącej za współczesną fascynacją tematem zwierząt Dariusz Gzyra.
Wiele wniosków płynących ze studiów nad zwierzętami bezpośrednio uderza w powszechnie przyjęte przekonania dotyczące zwierząt. Przykładem jest rozwijająca się od wielu lat etologia, czyli nauka o zachowaniu, której przedstawiciele już dawno obalili mit, że zwierzęta pozbawione są umysłów czy świadomości.
– Nie wystarczy powiedzieć o zwierzęciu w sposób biologiczny, to po prostu nie wyczerpuje fenomenu” – mówił Dariusz Gzyra.
W Polsce jesteśmy obecnie świadkami dużej dynamiki wymiany myśli w środowisku animal studies, czego wyrazem jest organizowana w marcu konferencja naukowa, o której więcej można znaleźć pod adresem: http://animalstudies.ibl.waw.pl/pl/miedzynarodowa-konferencja-naukowa-zwierzeta-i-ich-ludzie

Reszta do posłuchania tu: http://www.rdc.pl/informacje/dariusz-gzyra-mozemy-sie-przegladac-w-oczach-innych-gatunkow-posluchaj/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s