Mózg a aktywność fizyczna

Zawsze zachęcam do ćwiczeń, ruchu, aktywności, pływania, biegania, chodzenia. Róbmy co tylko możemy. Kiedy człowiek się nie rusza umiera mu dusza – wierszyk mi się sklecił 🙂 Pamiętam, kiedy byłam chora i nie mogłam chodzić, czułam jak zapadam się psychiczne w grząskie dno, wtedy zaczęłam ćwiczyć na leżąco, na macie. Mam artykuł na ten temat. Najpierw zajawka, a pod nią link:

mózg

 źródło: Fotolia

Chcesz być mądry i mieć dobrą pamięć? Bądź aktywny fizycznie. I to od najmłodszych lat. Co do tego naukowcy nie mają już żadnych wątpliwości.

To wyjątkowe badanie uczeni z University of Minnesota w Minneapolis rozpoczęli jeszcze w latach 80. XX wieku. Zaprosili do niego 3 tys. zdrowych, młodych osób i zbadali wydolność ich układu krążenia na ruchomej bieżni. Po 20 latach powtórzyli test, a po następnych pięciu latach poddali ochotników testom sprawności umysłowej. Miały one ocenić, jak pracuje ich pamięć i jak szybko się koncentrują. Okazało się, że osoby, które za młodu dłużej mogły biegać na bieżni, po 25 latach nie tylko zachowały sprawność fizyczną, ale też zdecydowanie lepiej wypadły w testach oceniających sprawność umysłu. Naukowcy nie mają więc wątpliwości, że bieganie, pływanie czy jazda na rowerze nie tylko zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia czy cukrzycy, co było wiadomo od dawna, ale też zapewniają lepszą pracę mózgu.
(…)
Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, czy warto się ruszać, może przekonają cię badania dr. Davida A. Raichlena z University of Arizona. Wykazał on, że wystarczy 30 minut biegania, by organizm zaczął wydzielać kannabinoidy, substancje identyczne jak te, które znajdują się w konopiach indyjskich. Dają one uczucie szczęścia, poprawiają nastrój i samopoczucie. – Ruch może też zastąpić leki w łagodnych postaciach depresji – dodaje dr du Château. Wystarczy codziennie przebiec się po parku.

Źródło i cały tekst artykułu: http://www.newsweek.pl/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s