Zupa dyniowa miso

Skład: włoszczyzna, ziemniaczki, dynia, koperek, curry, lubczyk, ziele angielskie, liść laurowy. Potem rozgniotłam takim czymś do rozbijania ziemniaków. Koniecznie przed jedzeniem dodać na talerzu miso. Oszalałam na punkcie miso i namawiam do dodawania, niby drogie, ale na długo starcza. Czasem dodaję zmielone siemię lniane czy złoty len. Tym razem dodałam suszonego koperku, nie chciało mi się iść do sklepu po świeży.
Fajne było.

DSC03463

Zalinkowałam powyżej moje miso, ale na wszelki wypadek jeszcze coś na ten temat:

Pasta miso

Istnieje kilka rodzajów pasty miso, które choć do siebie zbliżone – posiadają nieco odmienny smak i właściwości. Tradycyjnie pastę miso robi się w ten sposób, że miesza się ze sobą gotowaną rozgniecioną soję z gotowanym rozgniecionym ryżem (lub też z jęczmieniem – to druga wersja pasty miso), soli się tę mieszaninę i dodaje do niej specjalny szczep bakterii koji (wym. japońska: kodźi). Ten sam szczep bakterii wykorzystuje się m.in. do tradycyjnej produkcji sake. 
Są to bakterie cenione w Japonii tak bardzo, jak u nas bakterie jogurtowe itp. (np. acidophilus). Wykazują one bardzo korzystne właściwości dla ludzkiego organizmu – m.in. zwiększają odporność i zwalczają bakterie szkodliwe dla organizmu człowieka. 

Przy tradycyjnej produkcji pasty miso miesza się ze sobą rozgniecioną gotowaną soję z gotowanym zbożem (ryżem lub jęczmieniem), dodaje się soli i odpowiednią ilość bakterii koji, a następnie mieszanina ta leżakuje przez przynajmniej pół roku. W produkcji przemysłowej podwyższa się nieco ciśnienie, by czas dojrzewania miso skrócić do 3 miesięcy. Pasta miso w zależności od składu (czy ma ryż, czy jęczmień), proporcji składników i szczegółów technologii, może mieć kolor od ciemnobrązowego, poprzez jasnobrązowy, aż po prawie biały.

Pasta miso jest zatem bardzo aktywna biologicznie – nadaje zupie miso zarówno bardzo charakterystyczny smak, jak i specyficzne właściwości. 
Tradycyjnie zupa miso była znana zasadniczo w Japonii, ale dzięki działalności Georga Oshawy (lider ruchu Makrobiotyka, którego kontynuatorem był Micho Kushi) jest ona obecnie popularna i ceniona w wielu krajach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s