Telomery, medytacja i rak

Kopiuj, wklej:

„Funkcją telomerów jest ochrona informacji genetycznej zawartej w chromosomach. Stanowią one swoisty bufor w procesie replikacji DNA. Za każdym razem gdy nici DNA rozplatają się w celu replikacji telomery ulegają nieznacznemu skróceniu. Gdy telomery stają się za krótkie, by móc skutecznie chronić informację genetyczną rozpoczyna się proces starzenia, który prowadzi do obumarcia komórki. Do odbudowywania telomerów służy specjalny enzym – telomeraza. Niestety telomeraza ma zasadniczą wadę, jest nieaktywna u osób dorosłych, istnieje jednak pewien wyjątek, telomeraza uaktywnia się w komórkach nowotworowych.   

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco przeprowadzili badanie, które przez 5 lat śledziło grupę 35 pacjentów z wcześnie zdiagnozowanym rakiem prostaty. W tym czasie część z badanych, zgodnie z sugestiami naukowców, radykalnie zmieniła swój tryb życia. Zmiana diety, wzmożona aktywność fizyczna i medytacja przyczyniły się do wydłużenia telomerów u osób, które stosowały się do zaleceń badaczy.

Dane sugerują, że tryb życia może mieć znaczący wpływ na długość telomerów a tym samym na długość naszego życia. Prof. Dean Ornish, prowadzący eksperyment ma nadzieję na powtórzenie badania na znacznie większą skalę w celu zweryfikowania danych.”

„Długość telomerów w komórce wyznacza czas jej życia. Z każdym jej podziałem telomery nieco się skracają. Życie komórki dobiega końca, gdy końcówki chromosomów nie mają już możliwości dalej się skracać. Nie ma już zapasu – komórka ginie. To dlatego m.in. człowiek nie jest nieśmiertelny.

Dowiedziono naukowo, że nasz styl życia może wpływać na długość telomerów w komórkach. Skracają je nadmiernie np. przewlekły stres czy trudne warunki życia. Krótko mówiąc: to, jak żyjemy, może postarzać nasze ciało niezależnie od tego, ile lat pokazuje metryka.”

Źródła:
http://www.hifu.pl/
http://faktydlazdrowia.pl/
http://wyborcza.pl/
http://vetulani.wordpress.com/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s