Na co umierają – uwagi noworoczne

Dla wszystkich ześwirowanych na punkcie zdrowia i dla tych, którzy planują żyć ok. 160 lat łącznie w zdrowiu i wszelakiej ochotności do życia – czyli do takich jak ja, artykuł jest skierowany. Nie wiem, czy my jeszcze musimy kreować jakieś postanowienia noworoczne? Albo coś specjalnego podejmować? Przecież jesteśmy prawie idealni, prawie, bo ideałów nie ma. W każdym razie bardzo ciekawy artykuł na portalu crazynauka.pl. Sobie tylko popatrzcie drodzy Czytacze, jak to teraz wygląda średnio na świecie, w zasadzie w czasach dobrobytu i tylko gdzie niegdzie lokalnych wojen. Obrazki i kawałek tekstu są tylko w celach kusicielskich. Koniecznie proszę kliknąć na link źródłowy bo kraść wszystkiego nie będę. Tylko kawałeczek dla podjudzenia was.

(…) w krajach rozwiniętych choroba niedokrwienna serca oraz choroby naczyniowo-mózgowe twardo okupują sam szczyt listy największych zabójców, z łączną liczbą ofiar bliską 7 mln rocznie.

Czy to znaczy, że w krajach rozwijających się ludzie mają zdrowsze serca? W pewnym zakresie na korzyść zdrowia układu krążenia przemawia u nich niskie spożycie tłuszczów zwierzęcych i wymuszona większa aktywność fizyczna. Jednak równoważy to, na niekorzyść, uboga dieta powodująca niedobory ważnych składników odżywczych, a także słaba dostępność opieki medycznej.

Ludzie z krajów uprzemysłowionych mają pod dostatkiem pożywnego jedzenia i dobry dostęp do służby zdrowia. Jednak u nich podatność na choroby serca wzmaga większy stres związany z dużym tempem życia codziennego i wysokimi wymaganiami społeczeństwa, a także stosowanie używek (czyli palenie tytoniu i picie alkoholu) oraz otyłość związana z niezdrowym odżywianiem i brakiem ruchu.

Gdzie jest zatem lepiej? Ostrożnie – statystyki niewłaściwie stosowane zagrażają zdrowemu rozsądkowi. Ludzie z krajów słabo rozwiniętych chorują na choroby sercowo-naczyniowe rzadziej, biorąc rzecz czysto statystycznie. Nie wynika to jednak ze zdrowszego życia, tylko z faktu, że umierają wcześniej, niż zdoła się rozwinąć jakaś choroba krążenia (np. z powodu różnych infekcji). (…)

http://www.crazynauka.pl/najwieksi-zabojcy-naszych-czasow/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s