Jak odwrócić proces starzenia się.

Kopiuj-wklej

W swoim badaniu nad cofaniem procesu starzenia się, przytoczyłem przełomowe badanie Dean’a Ornish’a wykazujące, że nisko-tłuszczowa, pełnowartościowa dieta na bazie roślin, bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, fasolę, wraz ze spacerami, zarządzaniem stresem, może nie tylko odwrócić chorobę serca – udrożnić tętnice bez leków i chirurgii, a potencjalnie przeciwdziałać również postępowi raka prostaty we wczesnym stadium – ale jest też pierwszą interwencją, która kiedykolwiek wykazała zwiększenie aktywności telomerazy. Enzymu, który buduje i utrzymuje „nasadki” na końcach chromosomów zwane telomerami, które wydają się spowalniać proces starzenia się naszych komórek.

Tak, to nowe odkrycie było ekscytujące i powinno zachęcać ludzi do prowadzenia zdrowego stylu życia w celu uniknięcia lub zwalczania raka i chorób związanych z wiekiem, ale czy było ono wynikiem diety, ćwiczeń, czy zarządzania stresem? Tego właśnie naukowcy starali się dowiedzieć w ciągu pięciu lat od publikacji tego badania.

Najpierw spójrzmy na stres. W filmie z Cameron Diaz „Holiday”, przytoczono: „silny stres … powoduje, że DNA w naszych komórkach kurczy się, aż nie może już się rozmnażać”. Czy Hollywood trafnie zinterpretowało naukę? Czy ludzie, którzy są zestresowani, mają krótsze telomery? Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy zmierzyli długość telomerów u matek przewlekle chorych dzieci, co może być bardziej stresujące niż to? Im dłużej kobieta była głównym opiekunem chorego dziecka, tym krótsze były jej telomery. Telomery dodatkowo skracane u najbardziej skrajnie zestresowanych matek odpowiadały skróceniu spowodowanemu przez co najmniej 10 lat starzenia się: [poniższa tabela przedstawia długość telomerów w zależności od poziomu stresu – przyp. red.]”

Dalszy ciąg pod linkiem: http://faktydlazdrowia.pl/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s