Wpływ diety na środowisko oraz zrównoważony rozwój

odwrotna piramida

Fundacja ‚Wiemy co Jemy’ pisze na swojej fejsbukowej stronie:

Czyżby piramida zdrowego odżywiania stanęła na głowie?

Naukowcy z Barilla Center for Food and Nutrition, organizacji zajmującej się wpływem diety na zarówno zdrowie, jak i środowisko oraz zrównoważony rozwój, opracowali piramidę zdrowego… środowiska. Przeanalizowali oni wpływ sposobów odżywiania o różnym udziale produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego na ślad węglowy i wodny – czyli ilość produkowanych gazów cieplarnianych i zużywanej wody – a także powierzchnie niezbędną do produkcji poszczególnych artykułów spożywczych.

Na dole piramidy znalazły się grupy produktów o najmniejszym wpływie na środowisko, na górze o największym (niekorzystnym).

Okazuje się, że poza słodkościami piramida zdrowego środowiska jest generalnie zgodna z powszechnie zalecanym sposobem żywienia. Czyli jakim?

Według Światowej Organizacja Zdrowia: „Gospodarstwa domowe powinny stosować diety oparte głównie na produktach roślinnych, bogate w różnorodne warzywa i owoce, rośliny strączkowe oraz NISKO-PRZETWORZONE produkty zbożowe. Dowody na to, że taki sposób odżywiania zapobiega lub opóźnia znaczną część niezakaźnych chorób przewlekłych [chorób cywilizacyjnych], są spójne.”

Ponieważ autorzy piramidy niefortunnie zobrazowali produkty zbożowe artykułami z „białej” mąki, szczególnie podkreślamy, że powinny być one spożywane w formie nisko-przetworzonej.

Źródła:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4428432/
http://www.who.int/nutrition/publications/micronutrients/9241546123/en/

No to teraz już wszystko wiemy i z jeszcze większym zadowoleniem i satysfakcją rzucamy się na liście, warzywa, owoce i strączki, wszystko nieprzetworzone albo nisko-przetworzone.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s